Czad – „niewidzialny zabójca”

Czad – „niewidzialny zabójca”

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Zatrucia tlenkiem węgla często wynikają z niewiedzy, a naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Wbrew pozorom jest to niewidzialny i bezwonny trujący gaz, który można wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń. Osoby poddane jego działaniu dowiadują się w momencie wystąpienia objawów, a zbyt długie wdychanie tego gazu kończy się utratą życia, Do tragedii bardzo łatwo może dojść choćby w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych, ogromnie zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Oto kilka rad na to, jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem:

• Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujników przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie urządzenia może negatywnie wpłynąć na jego pracę i skuteczność.

• Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

• Regularnie dokonujmy przeglądów kominiarskich, co zapewni odpowiednie odprowadzenie wszystkich toksycznych substancji podczas spalania materiału opałowego.

• Pod żadnym pozorem nie wolno zakrywać, czy zasłaniać kratek wentylacyjnych.

• Kontrolujmy stan techniczny urządzeń opałowych i używajmy sprzętów posiadających odpowiednie atesty. Ich montażem powinien zająć się specjalista.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić życie oraz życie nasze i bliskich.

Źródło: Komenda miejska Policji w Legnicy

Previous Absorbcja - chłodzenie przyjazne dla środowiska
Next Nadpłacony podatek zostanie zwrócony bez konieczności składania wniosku

Może to Ci się spodoba

Legnicki policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Legnicy aspirant Piotr Brzostowiecki pokazał, że policjantem jest się także poza służbą. W dniu swoich urodzin wspólnie z bratem zatrzymał kierowcę citroena, który nie dostosował

Kierowco! Zatrzymaj się, jeśli czujesz się zmęczony! Było groźnie na autostradzie A4

Wczoraj na 98 km autostrady A4 – na wysokości Legnickiego Pola – doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego wraz z naczepą. Policjanci ustalili, iż przyczyną wypadku, a w

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Na terenie powiatu jaworskiego i legnickiego doszło wczoraj do kilku prób oszukania seniorów metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Na szczęście nasi starsi mieszkańcy województwa są dobrze wyedukowani i

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Na terenie powiatu jaworskiego i legnickiego doszło wczoraj do kilku prób oszukania seniorów metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Na szczęście nasi starsi mieszkańcy województwa są dobrze wyedukowani i

Mieszkaniec Legnicy spowodował kolizję będąc w stanie nietrzeźwości. Dzień wcześniej stracił prawo jazdy

Za kierowanie pojazdem bez uprawnień, w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji drogowej odpowie mieszkaniec Legnicy. Mężczyzna mając 2 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował kolizję.

Pościg legnickiej drogówki – kierowca posiadał przy sobie narkotyki i był pod ich wpływem

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, po pościgu zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ponadto mężczyzna posiadał przy sobie narkotyki i znajdował się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź