Czad – „niewidzialny zabójca”

Czad – „niewidzialny zabójca”

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Zatrucia tlenkiem węgla często wynikają z niewiedzy, a naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Wbrew pozorom jest to niewidzialny i bezwonny trujący gaz, który można wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń. Osoby poddane jego działaniu dowiadują się w momencie wystąpienia objawów, a zbyt długie wdychanie tego gazu kończy się utratą życia, Do tragedii bardzo łatwo może dojść choćby w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych, ogromnie zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Oto kilka rad na to, jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem:

• Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujników przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie urządzenia może negatywnie wpłynąć na jego pracę i skuteczność.

• Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

• Regularnie dokonujmy przeglądów kominiarskich, co zapewni odpowiednie odprowadzenie wszystkich toksycznych substancji podczas spalania materiału opałowego.

• Pod żadnym pozorem nie wolno zakrywać, czy zasłaniać kratek wentylacyjnych.

• Kontrolujmy stan techniczny urządzeń opałowych i używajmy sprzętów posiadających odpowiednie atesty. Ich montażem powinien zająć się specjalista.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić życie oraz życie nasze i bliskich.

Źródło: Komenda miejska Policji w Legnicy

Previous Absorbcja - chłodzenie przyjazne dla środowiska
Next Nadpłacony podatek zostanie zwrócony bez konieczności składania wniosku

Może to Ci się spodoba

Mieszkaniec Legnicy spowodował kolizję będąc w stanie nietrzeźwości. Dzień wcześniej stracił prawo jazdy

Za kierowanie pojazdem bez uprawnień, w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji drogowej odpowie mieszkaniec Legnicy. Mężczyzna mając 2 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował kolizję.

Zderzenie czterech pojazdów na autostradzie A4

25 sierpnia 2021 r. o godzinie 08:29 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy przyjął zgłoszenie o wypadku z udziałem czterech samochodów osobowych, który miał miejsce

Apteczka dla kierowców, którzy jeździli zgodnie z przepisami

Wczoraj od wczesnych godzin porannych Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej w Legnicy prowadzą działania pn. „Prędkość”, które ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie

Pędziła 102 km/h na ograniczeniu do 40 km/h. Straciła prawo jazdy, otrzymała mandat 2 tys. zł

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w trakcie wczorajszej służby zatrzymali kierującą, która znacznie przekroczyła prędkość. Kobieta jechała samochodem aż 102 km/h przy ograniczeniu do 40 km/h.

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii

Dzięki czujności funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mieszkaniec domu jednorodzinnego w Prochowicach szczęśliwie uniknął zagrożenia, jakie spowodowała paląca się w kominie sadza. Nieświadomy niebezpieczeństwa właściciel budynku

Ponad 46 mln zł z UE dla Policji na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

W ramach dwóch projektów policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii oraz 100 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Pojazdy trafią do wybranych jednostek

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź