Czad – „niewidzialny zabójca”

Czad – „niewidzialny zabójca”

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Zatrucia tlenkiem węgla często wynikają z niewiedzy, a naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Wbrew pozorom jest to niewidzialny i bezwonny trujący gaz, który można wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń. Osoby poddane jego działaniu dowiadują się w momencie wystąpienia objawów, a zbyt długie wdychanie tego gazu kończy się utratą życia, Do tragedii bardzo łatwo może dojść choćby w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych, ogromnie zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Oto kilka rad na to, jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem:

• Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujników przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie urządzenia może negatywnie wpłynąć na jego pracę i skuteczność.

• Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

• Regularnie dokonujmy przeglądów kominiarskich, co zapewni odpowiednie odprowadzenie wszystkich toksycznych substancji podczas spalania materiału opałowego.

• Pod żadnym pozorem nie wolno zakrywać, czy zasłaniać kratek wentylacyjnych.

• Kontrolujmy stan techniczny urządzeń opałowych i używajmy sprzętów posiadających odpowiednie atesty. Ich montażem powinien zająć się specjalista.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić życie oraz życie nasze i bliskich.

Źródło: Komenda miejska Policji w Legnicy

Previous Absorbcja - chłodzenie przyjazne dla środowiska
Next Nadpłacony podatek zostanie zwrócony bez konieczności składania wniosku

Może to Ci się spodoba

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Na terenie powiatu jaworskiego i legnickiego doszło wczoraj do kilku prób oszukania seniorów metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Na szczęście nasi starsi mieszkańcy województwa są dobrze wyedukowani i

Pożar ciągnika rolniczego w Dobroszowie

W dniu 16 lipca 2021 r. o godzinie 19:07 w miejscowości Dobroszów miał miejsce pożar ciągnika rolniczego. Do zdarzenia udały się dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3, zastęp z

Areszt za nękanie i groźby wobec byłej partnerki

Na 3 miesiące do aresztu trafił mężczyzna zatrzymany przez legnickich policjantów. Podejrzany uporczywie nękał swoją byłą partnerkę oraz groził uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia. Ponadto mężczyzna w miejscu pracy pokrzywdzonej

Mieszkaniec Legnicy spowodował kolizję będąc w stanie nietrzeźwości. Dzień wcześniej stracił prawo jazdy

Za kierowanie pojazdem bez uprawnień, w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji drogowej odpowie mieszkaniec Legnicy. Mężczyzna mając 2 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierownicę swojego samochodu i spowodował kolizję.

Dozór dla oprawcy trójki małoletnich dzieci

Legniccy policjanci zatrzymali 44-latka podejrzanego o znęcanie się fizyczne i psychiczne. Ofiarą przemocy była trójka jego małoletnich dzieci w wieku 3,14 i 15 lat. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Prokurator wystąpił do

Poszukiwany przez Interpol 33-latek z Bolkowa wpadł na lotnisku w podkrakowskich Balicach

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach zatrzymali, a następnie przekazali policjantom z Bolkowa 33-letniego Polaka, poszukiwanego przez polski wymiar sprawiedliwości, w tym także czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna za popełnione w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź