Ponad 46 mln zł z UE dla Policji na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

Ponad 46 mln zł z UE dla Policji na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego

W ramach dwóch projektów policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii oraz 100 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Pojazdy trafią do wybranych jednostek Policji w oparciu o analizę potrzeb. Dzięki nim funkcjonariusze będą mogli skuteczniej weryfikować, czy dany pojazd jest sprawny technicznie oraz, czy spełnia on wszystkie normy związane z ochroną środowiska. Nowy sprzęt poprawi także mobilność i bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy pionu ruchu drogowego. – Polska Policja musi unowocześniać narzędzia, którymi dysponuje – powiedział gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji podczas briefingu prasowego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.

Łączna wartość dwóch projektów to 55,4 mln zł. 46,3 mln zł to dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu państwa.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że w 2021 roku wyraźnie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. – Spadek ofiar śmiertelnych o 10 proc. w stosunku do roku 2020 jest wyjątkowo zauważalny. Jeśli zestawimy te dane z roku 2021, z rokiem 2019 to spadek ofiar oscyluje w granicy 25 proc. – dodał.

Komendant Główny Policji przypomniał, że wpływ na poprawę bezpieczeństwa miały m.in. zmiany przepisów dotyczących pieszych oraz kierujących. – 12 dni stycznia br. pokazuje, że zatrzymaliśmy 600 osób, które przekroczyły dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Po 12 dniach ubiegłego roku to było 1600 osób. Spadek pokazuje, że te przepisy działają – argumentował. Gen. insp. Jarosław Szymczyk mówił też o pozyskaniu nowego sprzętu. Przekazał, że Policja zakupi 53 pojazdy, które będą służyły m.in. do badania emisji spalin oraz hałasu. – To dwa razy więcej niż ilość, którą w tej chwili dysponujemy – argumentował.

Sprawdzanie  stanu technicznego pojazdów

W 53 nowoczesnych pojazdach, które otrzyma Policja, zostaną zastosowane rozwiązania, które pozwolą na skuteczne sprawdzanie stanu technicznego pojazdów. Będą to m.in. analizator spalin, dymomierz, miernik przepuszczalności światła czy sonometr. W Polsce nadal zły stan techniczny pojazdów jest również jedną z przyczyn wypadków drogowych. Sprzęt, który trafi do polskich policjantów, sprawi, że pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych, zostaną wyeliminowane z ruchu. Tym samym, nie będą stwarzać zagrożenia dla innych.

Kontrola prędkości

Zakup 100 nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to również odpowiedź polskiej Policji na rosnącą liczbę “szybkich” pojazdów na polskich drogach. Warto przypomnieć, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dzięki nowym radiowozom wyposażonym w wideorejestratory, policjanci będą mogli jeszcze skuteczniej eliminować z ruchu kierowców, którzy m.in. nadmiernie przekraczają dopuszczalną prędkość. Pojazdy te będą wykorzystywane do kontroli dynamicznej i statycznej uczestników ruchu. Wideorejestrator, który jest integralną częścią radiowozu umożliwia m.in. ciągłą rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym. Z kolei wewnątrz radiowozu funkcjonariusze w komfortowych warunkach przeprowadzą niezbędne czynności służbowe takie jak kontrola dokumentów, sprawdzenie osób i pojazdów w bazach danych czy będą mogli sporządzić dokumentację.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest jednym z celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Centrum Unijnych Projektów Transportowych wspiera działania m.in. Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Źródło: Komenda miejska Policji w Legnicy

Previous Umowa na budowę Domu Opieki nad Matką i Dzieckiem już podpisana
Next Spotkajmy się w sobotę na Delfinku. Będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży

Może to Ci się spodoba

Sprawca kradzieży auta o wartości 128 tys. złotych zatrzymany

Legniccy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu ustalili sprawcę kradzieży pojazdu marki Jeep o wartości ponad 128 tys. złotych i odzyskali skradzione auto. Zatrzymanemu mężczyźnie dodatkowo

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że ma sądowe zakazy prowadzenia pojazdów

Policjanci legnickiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który kierując pojazdem marki Toyota nie zatrzymał się do kontroli drogowej i rozpoczął ucieczkę. Mieszkaniec powiatu jaworskiego jechał pomimo trzech zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Legnicki policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Legnicy aspirant Piotr Brzostowiecki pokazał, że policjantem jest się także poza służbą. W dniu swoich urodzin wspólnie z bratem zatrzymał kierowcę citroena, który nie dostosował

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

2 sierpnia 2021 r. o godzinie 13:52 na zjeździe z autostrady A4 na drogę S3 w miejscowości Szymanowice doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu i samochodu osobowego. W wyniku

Czad – „niewidzialny zabójca”

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych

Apteczka dla kierowców, którzy jeździli zgodnie z przepisami

Wczoraj od wczesnych godzin porannych Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej w Legnicy prowadzą działania pn. „Prędkość”, które ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź