Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Technologia absorpcyjna jest stosowana do ogrzewania i chłodzenia od ponad wieku. Energia potrzebna do zasilania agregatów pochodzi ze spalania oleju opałowego, pary wodnej, ciepła, spalin i innych niekonwencjonalnych źródeł. Chillery absorpcyjne to rozwiązanie, które przynosi przede wszystkim duże korzyści ekonomiczne. Może być stosowany w przypadku niedoboru energii elektrycznej, a także pozwala na wykorzystanie technologicznego ciepła odpadowego.

Agregat absorpcyjny – zasada działania

Chiller absorpcyjny jest urządzeniem, które wykorzystuje absorpcję do produkcji chłodu. Urządzenie to służy do wytwarzania chłodu w miejscach, gdzie występuje nadmiar ciepła lub ciepła technologicznego.

Chillery absorpcyjne

Chillery absorpcyjne mają tę zaletę, że wytwarzają chłód bez użycia energii elektrycznej i generowania związanych z tym kosztów. Urządzenia te zasilane są ciepłem, np. w postaci pary wodnej lub gorącej wody. Chłód ten wykorzystywany jest w procesach technologicznych i klimatyzacji. Do układów trigeneracyjnych należą agregaty absorpcyjne, które łączą w sobie produkcję ciepła, energii elektrycznej i chłodu.

Chillery absorpcyjne mogą być stosowane w branżach, w których występuje dużo taniej energii cieplnej, takich jak energetyka czy przemysł. Są one również częściej stosowane w budynkach biurowych, które posiadają certyfikaty LEEDS lub BREEAM. Systemy trigeneracyjne są przyjazne dla środowiska i charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Połączenie ciepła, energii elektrycznej i chłodu pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii pierwotnej.

Więcej na temat absorpcji przeczytasz na stronie https://energycool.pl/produkty/absorpcja/

Zasada działania chillera absorpcyjnego

Chillery absorpcyjne chłodzą czynnik chłodniczy poprzez jego odparowanie przy ciśnieniu niższym niż ciśnienie wrzenia. Powoduje to lokalny spadek temperatury. Proces ten ma wiele czynników, które wpływają na jego efekty, w tym temperaturę parowania czynnika chłodniczego i objętość cieczy.

Sprężarki wykorzystują podobny proces. W tych urządzeniach czynnik chłodniczy po odparowaniu jest mechanicznie sprężany. Dzięki temu temperatura czynnika chłodniczego ulega podwyższeniu. Gorący czynnik chłodniczy trafia do wymiennika ciepła, gdzie następuje jego skroplenie. Teraz czynnik chłodniczy ma postać ciekłą i jest przesyłany do kolejnego wymiennika ciepła, gdzie jest intensywnie odparowywany. Ciepło z czynnika chłodniczego, który przepływa przez wymiennik ciepła, jest następnie usuwane przez odparowanie. W ten sposób kończy się cykl przemiany ciepła. Aby uruchomić wszystkie te procesy, sprężarka musi być zasilana energią elektryczną. Wymaga to dużej ilości energii elektrycznej. Może to mieć wpływ na koszt sprężarek.

Chillery absorpcyjne realizują podobny proces, ale bez sprężarek. Są one aktywowane przez ciepło z urządzenia poprzez aktywację procesów chemicznych. Ten typ chillera działa na zasadzie zależności temperatury wrzenia od ciśnienia. Punkt wrzenia wody obniża się wraz ze spadkiem ciśnienia. Woda zagotuje się w temperaturze +5 stopni C, jeśli ciśnienie spadnie poniżej 860 Pa. Woda może być używana jako czynnik chłodniczy, jeśli warunki są zbliżone do próżni.

Zastosowanie roztworu bromku litu jest kolejnym ważnym aspektem w chillerach absorpcyjnych. Substancja ta jest silnym absorbentem wody. Urządzenie łączy w sobie dwa zbiorniki, jeden z bromkiem litu, a drugi z wodą, czyli czynnikiem chłodniczym. Powoduje to, że woda sama się wchłania, co pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w zbiorniku.

Roztwór bromku litu kierowany jest do agregatu chłodniczego. Tutaj energia cieplna dostarczana jest do niego np. za pomocą gorącej wody. Para wodna jest skraplana i przepływa do parownika w celu jej schłodzenia. W parowniku panuje niskie ciśnienie, które powoduje, że woda odparowuje w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza. Czynnik chłodzący, który krąży w systemie, taki jak klimatyzacja, jest również chłodzony podczas tego procesu. Następnie roztwór bromku litu absorbuje odparowaną wodę. Proces konwersji ciepła przebiega w sposób płynny i ciągły.

Previous Legnickie szkoły i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym
Next Czad - „niewidzialny zabójca”

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Poznaj nowe godzinny pracy fontann i przyjdź na bajeczny pokaz

Przypominamy, że we wrześniu zmieniły się godziny pracy fontann w parku Miejskim. Zapraszamy więc odwiedzenia tej urokliwej części parku i jej głównej atrakcji – fontann oraz  pokazów specjalnych z wodą

Legnickie szkoły i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym

Wszystkie legnickie szkoły i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym.  Dotyczy to ok. 15 tys. uczniów i przedszkolaków w sumie w  700 oddziałach. Nauka odbywa się w reżimie sanitarnym i przy

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Zapraszamy do parku Miejskiego na sierpniowe śniadania na trawie

W sobotę 14 i w niedzielę 22 sierpnia zapraszamy na dwie odsłony znanych i lubianych legnickich śniadań na trawie. Piknikowe spotkania z atrakcjami rozpoczniemy na Polanie Angielskiej, w parku Miejskim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź