Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Technologia absorpcyjna jest stosowana do ogrzewania i chłodzenia od ponad wieku. Energia potrzebna do zasilania agregatów pochodzi ze spalania oleju opałowego, pary wodnej, ciepła, spalin i innych niekonwencjonalnych źródeł. Chillery absorpcyjne to rozwiązanie, które przynosi przede wszystkim duże korzyści ekonomiczne. Może być stosowany w przypadku niedoboru energii elektrycznej, a także pozwala na wykorzystanie technologicznego ciepła odpadowego.

Agregat absorpcyjny – zasada działania

Chiller absorpcyjny jest urządzeniem, które wykorzystuje absorpcję do produkcji chłodu. Urządzenie to służy do wytwarzania chłodu w miejscach, gdzie występuje nadmiar ciepła lub ciepła technologicznego.

Chillery absorpcyjne

Chillery absorpcyjne mają tę zaletę, że wytwarzają chłód bez użycia energii elektrycznej i generowania związanych z tym kosztów. Urządzenia te zasilane są ciepłem, np. w postaci pary wodnej lub gorącej wody. Chłód ten wykorzystywany jest w procesach technologicznych i klimatyzacji. Do układów trigeneracyjnych należą agregaty absorpcyjne, które łączą w sobie produkcję ciepła, energii elektrycznej i chłodu.

Chillery absorpcyjne mogą być stosowane w branżach, w których występuje dużo taniej energii cieplnej, takich jak energetyka czy przemysł. Są one również częściej stosowane w budynkach biurowych, które posiadają certyfikaty LEEDS lub BREEAM. Systemy trigeneracyjne są przyjazne dla środowiska i charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Połączenie ciepła, energii elektrycznej i chłodu pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii pierwotnej.

Więcej na temat absorpcji przeczytasz na stronie https://energycool.pl/produkty/absorpcja/

Zasada działania chillera absorpcyjnego

Chillery absorpcyjne chłodzą czynnik chłodniczy poprzez jego odparowanie przy ciśnieniu niższym niż ciśnienie wrzenia. Powoduje to lokalny spadek temperatury. Proces ten ma wiele czynników, które wpływają na jego efekty, w tym temperaturę parowania czynnika chłodniczego i objętość cieczy.

Sprężarki wykorzystują podobny proces. W tych urządzeniach czynnik chłodniczy po odparowaniu jest mechanicznie sprężany. Dzięki temu temperatura czynnika chłodniczego ulega podwyższeniu. Gorący czynnik chłodniczy trafia do wymiennika ciepła, gdzie następuje jego skroplenie. Teraz czynnik chłodniczy ma postać ciekłą i jest przesyłany do kolejnego wymiennika ciepła, gdzie jest intensywnie odparowywany. Ciepło z czynnika chłodniczego, który przepływa przez wymiennik ciepła, jest następnie usuwane przez odparowanie. W ten sposób kończy się cykl przemiany ciepła. Aby uruchomić wszystkie te procesy, sprężarka musi być zasilana energią elektryczną. Wymaga to dużej ilości energii elektrycznej. Może to mieć wpływ na koszt sprężarek.

Chillery absorpcyjne realizują podobny proces, ale bez sprężarek. Są one aktywowane przez ciepło z urządzenia poprzez aktywację procesów chemicznych. Ten typ chillera działa na zasadzie zależności temperatury wrzenia od ciśnienia. Punkt wrzenia wody obniża się wraz ze spadkiem ciśnienia. Woda zagotuje się w temperaturze +5 stopni C, jeśli ciśnienie spadnie poniżej 860 Pa. Woda może być używana jako czynnik chłodniczy, jeśli warunki są zbliżone do próżni.

Zastosowanie roztworu bromku litu jest kolejnym ważnym aspektem w chillerach absorpcyjnych. Substancja ta jest silnym absorbentem wody. Urządzenie łączy w sobie dwa zbiorniki, jeden z bromkiem litu, a drugi z wodą, czyli czynnikiem chłodniczym. Powoduje to, że woda sama się wchłania, co pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w zbiorniku.

Roztwór bromku litu kierowany jest do agregatu chłodniczego. Tutaj energia cieplna dostarczana jest do niego np. za pomocą gorącej wody. Para wodna jest skraplana i przepływa do parownika w celu jej schłodzenia. W parowniku panuje niskie ciśnienie, które powoduje, że woda odparowuje w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza. Czynnik chłodzący, który krąży w systemie, taki jak klimatyzacja, jest również chłodzony podczas tego procesu. Następnie roztwór bromku litu absorbuje odparowaną wodę. Proces konwersji ciepła przebiega w sposób płynny i ciągły.

Previous Legnickie szkoły i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym
Next Czad - „niewidzialny zabójca”

Może to Ci się spodoba

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Światowy producent drożdży rozwija zakład w Legnicy

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski uczestniczył w uroczystym otwarciu kolejnej wieży suszarniczej w działającej od 23 lat w Legnicy firmy Lesaffre Ingredients Services Polska. Filia LIS France została założona w 2000

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź