Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Absorbcja – chłodzenie przyjazne dla środowiska

Technologia absorpcyjna jest stosowana do ogrzewania i chłodzenia od ponad wieku. Energia potrzebna do zasilania agregatów pochodzi ze spalania oleju opałowego, pary wodnej, ciepła, spalin i innych niekonwencjonalnych źródeł. Chillery absorpcyjne to rozwiązanie, które przynosi przede wszystkim duże korzyści ekonomiczne. Może być stosowany w przypadku niedoboru energii elektrycznej, a także pozwala na wykorzystanie technologicznego ciepła odpadowego.

Agregat absorpcyjny – zasada działania

Chiller absorpcyjny jest urządzeniem, które wykorzystuje absorpcję do produkcji chłodu. Urządzenie to służy do wytwarzania chłodu w miejscach, gdzie występuje nadmiar ciepła lub ciepła technologicznego.

Chillery absorpcyjne

Chillery absorpcyjne mają tę zaletę, że wytwarzają chłód bez użycia energii elektrycznej i generowania związanych z tym kosztów. Urządzenia te zasilane są ciepłem, np. w postaci pary wodnej lub gorącej wody. Chłód ten wykorzystywany jest w procesach technologicznych i klimatyzacji. Do układów trigeneracyjnych należą agregaty absorpcyjne, które łączą w sobie produkcję ciepła, energii elektrycznej i chłodu.

Chillery absorpcyjne mogą być stosowane w branżach, w których występuje dużo taniej energii cieplnej, takich jak energetyka czy przemysł. Są one również częściej stosowane w budynkach biurowych, które posiadają certyfikaty LEEDS lub BREEAM. Systemy trigeneracyjne są przyjazne dla środowiska i charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Połączenie ciepła, energii elektrycznej i chłodu pozwala zaoszczędzić nawet do 30% energii pierwotnej.

Więcej na temat absorpcji przeczytasz na stronie https://energycool.pl/produkty/absorpcja/

Zasada działania chillera absorpcyjnego

Chillery absorpcyjne chłodzą czynnik chłodniczy poprzez jego odparowanie przy ciśnieniu niższym niż ciśnienie wrzenia. Powoduje to lokalny spadek temperatury. Proces ten ma wiele czynników, które wpływają na jego efekty, w tym temperaturę parowania czynnika chłodniczego i objętość cieczy.

Sprężarki wykorzystują podobny proces. W tych urządzeniach czynnik chłodniczy po odparowaniu jest mechanicznie sprężany. Dzięki temu temperatura czynnika chłodniczego ulega podwyższeniu. Gorący czynnik chłodniczy trafia do wymiennika ciepła, gdzie następuje jego skroplenie. Teraz czynnik chłodniczy ma postać ciekłą i jest przesyłany do kolejnego wymiennika ciepła, gdzie jest intensywnie odparowywany. Ciepło z czynnika chłodniczego, który przepływa przez wymiennik ciepła, jest następnie usuwane przez odparowanie. W ten sposób kończy się cykl przemiany ciepła. Aby uruchomić wszystkie te procesy, sprężarka musi być zasilana energią elektryczną. Wymaga to dużej ilości energii elektrycznej. Może to mieć wpływ na koszt sprężarek.

Chillery absorpcyjne realizują podobny proces, ale bez sprężarek. Są one aktywowane przez ciepło z urządzenia poprzez aktywację procesów chemicznych. Ten typ chillera działa na zasadzie zależności temperatury wrzenia od ciśnienia. Punkt wrzenia wody obniża się wraz ze spadkiem ciśnienia. Woda zagotuje się w temperaturze +5 stopni C, jeśli ciśnienie spadnie poniżej 860 Pa. Woda może być używana jako czynnik chłodniczy, jeśli warunki są zbliżone do próżni.

Zastosowanie roztworu bromku litu jest kolejnym ważnym aspektem w chillerach absorpcyjnych. Substancja ta jest silnym absorbentem wody. Urządzenie łączy w sobie dwa zbiorniki, jeden z bromkiem litu, a drugi z wodą, czyli czynnikiem chłodniczym. Powoduje to, że woda sama się wchłania, co pozwala na utrzymanie stałego ciśnienia w zbiorniku.

Roztwór bromku litu kierowany jest do agregatu chłodniczego. Tutaj energia cieplna dostarczana jest do niego np. za pomocą gorącej wody. Para wodna jest skraplana i przepływa do parownika w celu jej schłodzenia. W parowniku panuje niskie ciśnienie, które powoduje, że woda odparowuje w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza. Czynnik chłodzący, który krąży w systemie, taki jak klimatyzacja, jest również chłodzony podczas tego procesu. Następnie roztwór bromku litu absorbuje odparowaną wodę. Proces konwersji ciepła przebiega w sposób płynny i ciągły.

Previous Legnickie szkoły i przedszkola pracują w trybie stacjonarnym
Next Czad - „niewidzialny zabójca”

Może to Ci się spodoba

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Legend of Rock Wrocław – Hala Stulecia 25 marca 2023

The Legend of Rock Symphonic Rock Never Dies! 25 marca 2023 Wrocław Hala Stulecia 18 listopada 2023 Katowice Spodek godz. 20:00 Spektakularna produkcja! Poczuj niesamowite emocje podczas jedynego takiego koncertu

Zobacz, jak przebiegają prace na budowie zbiorczej drogi południowej

Coraz bardziej zaawansowane są prace na zbiorczej drodze południowej. Obecnie roboty koncentrują się m.in. przy budowie wiaduktu nad torami kolejowymi, przebudowie ul. Sudeckiej, Okrężnej. Skalę pracę pokazują zdjęcia z drona.

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź