Elżbieta Dzikowska zabrała nas w podróż dookoła świata. Niezwykłą podróż
To był wieczór pełen przygód, egzotycznych podróży, sztuki, kulinarnych wrażeń i przede wszystkim spotkaniem z niezwykłą Elżbietą Dzikowską. Wybitna podróżniczka zabrała nas we wtorek (24 maja) w podróż dookoła świata podczas kolejnego cyklicznego wydarzenia „Obudź w sobie wiosnę”, które odbyło się w Letia Business Center. W podróży uczestniczyło kilkaset osób.
Elżbieta Dzikowska, która przemierzała świat zanim stało się to modne, od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Ma duży sentyment do naszego miasta, któremu poświęciła rozdział w jednej ze swoich książek. – Legnica mnie zachwyca. Jej zabytki, kościoły, a zwłaszcza ludzie – przyznała podczas spotkania.
Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty” zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce przedkolumbijskiej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.
Razem z Tony Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku. Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej. Od 2015 roku prowadzi program Pieprz i Wanilia na antenie TVN Biznes i Świat.
– Okno na świat otwiera znajomość języków obcych. Zachęcam więc do ich nauki – zakończyła Elżbieta Dzikowska.
Ale to nie koniec podróży z Elżbietą Dzikowską. W legnickim Rynku prezentowana jest wystawa jej fotografii – mieszkańców Etiopii, Jemenu, Filipin, Indii i wielu innych krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Te wspaniałe portrety tworzą wystawę fotografii „Uśmiech Świata”.
Kampania społeczna „Obudź w sobie wiosnę” to wspólny projekt Miasta Legnica i KGHM Polska Miedź.
Źródło: Urząd Miejski w Legnicy
Może to Ci się spodoba
Letnie Granie w Legnicy. Spotkajmy się w piątek na koncercie przy fontannach
W piątek 13 sierpnia o godz. 17.00 w Parku Miejskim (przy fontannach) wystąpią Kamil Zemła i Agata Hdymacz, którzy zagrają wiązkę przebojów na akordeon i skrzypce. Usłyszeć będziemy mogli m.in. doskonale znany walc z filmu „Noce i dnie”.
Legnica Cantat 52. Już niebawem rusza najsłynniejszy chóralny festiwal
W dniach 27-29 Legnica ponownie rozbrzmiewać będzie śpiewem chóralnym za sprawą 52. edycji festiwalu Chóralnego Legnica Cantat. Oprócz Przesłuchań konkursowych w których udział weźmie dwanaście chórów i zespołów wokalnych, czeka
W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów
Gromee gwiazdą Juwenaliów w Legnicy
Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zaprasza na Juwenalia 2023, które odbędą się 15 czerwca (czwartek), na terenie campusu przy ul. Sejmowej 5 w Legnicy. W programie Juwenaliów przewidziano wiele atrakcji: m.in.
Legnicka Akademia Filmowa. Zapraszamy na weekend pełen wrażeń
Legnicka Akademia Filmowa powoli zmierza do finału, ale zanim to nastąpi, zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które przygotowaliśmy dla miłośników sztuki filmowej w najbliższy weekend. 13 sierpnia o godz. 19.00 w Sali Królewskiej odbędzie się performans audiowizualny Pocket Cinema
Legnicka Parada Rowerowa już 27 kwietnia – zapisy otwarte!
Legnica zaprasza do aktywnego świętowania Otwarcia Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku. W niedzielę, 27 kwietnia, odbędzie się Legnicka Parada Rowerowa – wydarzenie zorganizowane specjalnie dla miłośników jazdy na rowerze i promujące rekreację w

