Elżbieta Dzikowska zabrała nas w podróż dookoła świata. Niezwykłą podróż
To był wieczór pełen przygód, egzotycznych podróży, sztuki, kulinarnych wrażeń i przede wszystkim spotkaniem z niezwykłą Elżbietą Dzikowską. Wybitna podróżniczka zabrała nas we wtorek (24 maja) w podróż dookoła świata podczas kolejnego cyklicznego wydarzenia „Obudź w sobie wiosnę”, które odbyło się w Letia Business Center. W podróży uczestniczyło kilkaset osób.
Elżbieta Dzikowska, która przemierzała świat zanim stało się to modne, od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Ma duży sentyment do naszego miasta, któremu poświęciła rozdział w jednej ze swoich książek. – Legnica mnie zachwyca. Jej zabytki, kościoły, a zwłaszcza ludzie – przyznała podczas spotkania.
Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty” zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce przedkolumbijskiej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.
Razem z Tony Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku. Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej. Od 2015 roku prowadzi program Pieprz i Wanilia na antenie TVN Biznes i Świat.
– Okno na świat otwiera znajomość języków obcych. Zachęcam więc do ich nauki – zakończyła Elżbieta Dzikowska.
Ale to nie koniec podróży z Elżbietą Dzikowską. W legnickim Rynku prezentowana jest wystawa jej fotografii – mieszkańców Etiopii, Jemenu, Filipin, Indii i wielu innych krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Te wspaniałe portrety tworzą wystawę fotografii „Uśmiech Świata”.
Kampania społeczna „Obudź w sobie wiosnę” to wspólny projekt Miasta Legnica i KGHM Polska Miedź.
Źródło: Urząd Miejski w Legnicy
Może to Ci się spodoba
Koncerty przy blasku świec. Zapraszamy w piątek do Kościoła Mariackiego
Fundacja Ars Activa wspólnie z parafią Ewangelicko- Augsburską w Legnicy oraz Legnickim Centrum Kultury zapraszają do Kościoła Mariackiego w Legnicy serię trzech koncertów przy blasku świec. Na pierwszy z nich zapraszamy
Festiwal Polskiego Performance (nie) Obecność w Pradze
Motyw przewodni drugiej edycji Festiwalu Polskiego Performansu „(nie) Obecność” nawiązuje do tytułu jednej z prac wybitnej artystki współczesnej – Jenny Holzer. Twórczość Holzer opiera się głównie na słowie, a jej
Places for Deliberation. Barbara Kozłowska
„Urodziłam się w Polsce wystawiałam dużo i zawsze tam gdzie nie chciałam wystawiać tam gdzie chciałabym wystawiać nigdy nie wystawiałam wyjeżdżałam podróżowałam występowałam wyjeżdżałam tam gdzie chciałam wyjechać z ważnych artystycznych powodów podróżowałam wszystkimi
LEGNICKI JARMARK WIELKANOCNY
Pod koniec marca centrum Legnicy wypełni się świąteczną atmosferą. W dniach 28–29 marca 2026 roku w plenerowej przestrzeni ulicy Najświętszej Marii Panny oraz na legnickim Rynku odbędzie się Legnicki Jarmark
Zbliża się 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co nas czeka?
Jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy coraz bliżej. W tym roku Orkiestra Serc zagra w niedzielę, 30 stycznia. Zapraszamy na legnicki Rynek, gdzie już od godziny 13 będziemy rozkręcać
„ODA DO KRUCHOŚCI” – PREMIERA FILMU DOKUMENTALNEGO
Już 5 lipca 2026 roku o godz. 17.30 na antenie TVP3 Wrocław odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Oda do kruchości”. To wyjątkowa produkcja współtworzona przez Ośrodek Kultury i Sztuki we

