Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Na terenie powiatu jaworskiego i legnickiego doszło wczoraj do kilku prób oszukania seniorów metodą tzw. „na wnuczka” czy „na policjanta”. Na szczęście nasi starsi mieszkańcy województwa są dobrze wyedukowani i nie dali się wciągnąć w grę słowną przestępców. Wiedzieli jak zareagować i powiadomili policję. Mundurowi jednak wciąż ostrzegają przed oszustami i uświadamiają naszych mieszkańców, że każdy tak naprawdę może stać się ofiarą przestępstwa. Oszuści żerują na naszej naiwności i empatii.

Wczoraj na numer telefonu stacjonarnego trzech seniorek z Bolkowa zadzwonił nieznany mężczyzna, który podawał się za policjanta. W każdym przypadku oszust informował rozmówczynię, że jej wnuczek spowodował wypadek samochodowy i aby uniknąć więzienia i odpowiedzialności karnej, trzeba wpłacić pieniądze. Suma zawsze ta sama – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każda z bolkowskich seniorek zachowała się wzorowo i nie dała się zwieść oszustowi. Kobiety zamiast do banku, zadzwoniły do członków swoich rodzin, a ci powiadomili dyżurnego jaworskiej Policji. Czujność i rozsądek seniorek z Bolkowa uchroniło je przed utratą oszczędności swojego życia.

Podobną metodą przestępcy próbowali wczoraj wyłudzić pieniądze od kilku mieszkańców Legnicy. Seniorzy w trakcie rozmowy zaczęli zadawać szczegółowe pytania, rozłączali się lub dzwonili do swoich krewnych i informowali Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Na szczęście seniorzy nie dali wiary telefonicznym rozmówcom i nie przekazali rzekomo potrzebnych pilnie pieniędzy. Taka postawa zasługuje na uznanie. Koniecznie zadbajmy, aby i nasi bliscy byli równie przygotowani i nie ulegli oszustom.

Na szczęście, co raz więcej seniorów ma świadomość zagrożeń, jakie mogą ich spotkać i nie dają się tak łatwo oszukać. Liczne prewencyjne działania policjantów, częste spotkania z mieszkańcami, współpraca z wieloma instytucjami, a także publikowane w mediach informacje, przyniosły pożądane efekty.

Mimo wszystko wciąż PRZYPOMINAMY:

Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę przy tego typu połączeniach telefonicznych. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego, gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy.

  • Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
  • W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.
  • Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
  • Oszuści zawsze starają się, aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW.

Źródło: Komenda miejska Policji w Legnicy

Previous Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych
Next Joga pod chmurką to hit! Zapraszamy na kolejne zajęcia w poniedziałek

Może to Ci się spodoba

Apteczka dla kierowców, którzy jeździli zgodnie z przepisami

Wczoraj od wczesnych godzin porannych Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej w Legnicy prowadzą działania pn. „Prędkość”, które ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

2 sierpnia 2021 r. o godzinie 13:52 na zjeździe z autostrady A4 na drogę S3 w miejscowości Szymanowice doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu i samochodu osobowego. W wyniku

Poszukiwany przez Interpol 33-latek z Bolkowa wpadł na lotnisku w podkrakowskich Balicach

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach zatrzymali, a następnie przekazali policjantom z Bolkowa 33-letniego Polaka, poszukiwanego przez polski wymiar sprawiedliwości, w tym także czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna za popełnione w

Policyjny pies służbowy nie dał się oszukać- znalazł narkotyki

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w mieszkaniu posiadał narkotyki. Zabezpieczona została marihuana, z której można było uzyskać około 50 porcji handlowych. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, sprawdzają

Areszt za nękanie i groźby wobec byłej partnerki

Na 3 miesiące do aresztu trafił mężczyzna zatrzymany przez legnickich policjantów. Podejrzany uporczywie nękał swoją byłą partnerkę oraz groził uszkodzeniem ciała i pozbawieniem życia. Ponadto mężczyzna w miejscu pracy pokrzywdzonej

Pościg legnickiej drogówki – kierowca posiadał przy sobie narkotyki i był pod ich wpływem

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, po pościgu zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Ponadto mężczyzna posiadał przy sobie narkotyki i znajdował się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź